ايمان كلمه اي نيست كه با زبان جاری شود

دسته: باشگاه اندیشه , داستان های آموزنده , عقیده , مقالات اسلامی
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

ايمان كلمه اي نيست كه با زبان جاری شود

4-631x295
ایمان کلمه ای نیست که با زبان جاری شود، بلکه حقیقتی است و دارای تکالیفی و امانتی سنگین و جهادی است مستمر و محتاج به صبر. و کوشش و صبری است که باید تحمل شود. کافی نیست مردم بگویند : ایمان داریم …
به محض ابراز کلمه ایمان و ابراز چنین ادعایی، باید مورد آزمایش قرار گیرند و در معرض بلا و فتنه قرار گرفته و همچنان ثابت قدم، ایمان را، شعار خود قرار دهند و در حالی که عناصری خالص و قلوبی پاک دارند، آزمایش را، از سر بگذرانند.
همچنان که طلا را به آتش می سپارند تا خالص شود و عناصر ناخالصش را، بگیرند، آزمایش و بلا هم، چنین وضعی را، برای قلوب، پیش می آورند.

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَ‌کُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ    (عنکبوت / ۲)
آیا مردمان گمان برده‌اند همین که بگویند ایمان آورده‌ایم (و به یگانگی خدا و رسالت پیغمبر اقرار کرده‌ایم) به حال خود رها می‌شوند و ایشان (با تکالیف و وظائف و رنج ها و سختیهائی که باید در راه آئین آسمانی تحمّل کرد) آزمایش نمی‌گردند؟

فتنه و بلا برای اهل ایمان، اصلی ثابت و قانونی همیشگی، در میزان الهی است.

وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ     (عنکبوت / ۳)
ما کسانی را که قبل از ایشان بوده‌اند (با انواع تکالیف و مشقّات و با اقسام نعمتها و محنتها) آزمایش کرده‌ایم، آخر باید خدا بداند چه کسانی راست می‌گویند، و چه کسانی دروغ می‌گویند.

خداوند خودش حقیقت قلوب را، می شناسد، اما می خواهد، آن را در عالم واقع برای مردم و خودشان، آشکار سازد، مسئله ای که بسیاری از آن بی اطلاعند، آن است که مردم را طبق اعمالشان محاسبه می کنند نه به مجرد آنچه که خداوند، از اعمال مردم می داند.
اگر خوب توجه داشته باشیم، بلا و فتنه از طرفی فضل و عدل پروردگار است و از طرفی دیگر، تربیت و بار آوردن مسلمانان را، در بر دارد. خداوند به هیچ کس کاری ندارد، مگر اینکه خودش ادعایی داشته باشد. آنگاه خداوند، طبق آن ادعا، او را مورد آزمایش قرار می دهد. و این در حالی است که خداوند قلوبشان را می شناسد و آزمایش را هم، بر طبق اعمال به عمل می آورد.

نویسنده: علامه محمد قطب


نوشته شده توسط:faezin - 215 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها