بهترین خدمت به امت اسلام در این عصر

دسته: اخبار و گزارش , باشگاه اندیشه , مقالات اسلامی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷
بهترین خدمت به امت اسلام در این عصر

بزرگترین وظیفۀ دینی و بهترین خدمت به امت اسلام در این عصر، یک دعوت همگانی از آن ها برای انتقال از صورت اسلام به حقیقت آن است، برای تحقق این امر باید دست اندرکاران مشغول کار شوند و تمام تلاش ها و کوشش های خود را در راه گسترش روح اسلام در کالبد جهان اسلام بذل نمایند و در این سعی و تلاش کوتاهی نورزند، در این صورت است که وضع این امت و در نتیجه وضع کل جهان دگرگون می شود، چون وضع جهان به وضع این امت و وضع این امت هم به حقیقت اسلام بستگی دارد، پس اگر حقیقت اسلام از امت اسلام رخت بربندد، چه کسی خواهد بود که جهان را به حقیقت اسلام فرا خواند و در آن روح بدمد؟ حضرت عیسی u به یاران خود فرمود: «شما نمک زمین هستید، اگر نمک شوری خود را از دست بدهد، چه چیزی غذا را شور خواهد ساخت»(۱)
حیات امروز ما بدل به جسمی بی روح شده است، زیرا اکثریت مسلمانان از روح اسلام تهی و از حقیقت آن فارغند، پس چگونه این روح و این حقیقت بار دیگر به حیات بشریت باز خواهد گشت؟!
از روزگاران بسیار دور تا به امروز همواره در جهان ملت هایی از حقیقت و روح فراغت یافته اند و تنها برخی از اعتقادات مرسوم و صورت های بی ارزش و عاری از روح در میان آن ها بجای مانده و حیات دینی و راستین روحی آن ها به سر رسیده است، به طوری که از اساس به وجود آوردن یک امت از اصلاح این امت ها و تجدید حیات دینی و اخلاقی آن ها آسانتر است، آن عده هم که برای اصلاح این امت ها بپا خاستند و در این راه اندک تلاشی کردند، با شکست مواجه شدند و نتوانستند مسئولیت خود را به انجام برسانند، هرچند که از امکانات مدرن امروزی مثل چاپ نشر، کتاب و رادیو و آموزش و پرورش و اسلوب های تبلیغ و تأثیر برخوردار بودند، زیرا دستگیرۀ دینی آن ها کاملاً گسسته شده و علاقه و پیوند آن ها با سرچشمۀ حیات دینی و اخلاقی روحی بریده شده است.
اما امت اسلام علیرغم تنگدستی و ضعف خود، هنوزهم تا حدی به دست آویز دینش یعنی ایمان به خدا و پیامبر و یقین به روز آخرت، چنگ درآویخته است و البته که آن را رها نکرده و مانند سایر امت ها از آن نبریده است، بلکه ایمان بسیاری از عامۀ مسلمانان برایمان خیلی از نخبگان سایر امت ها تفوق دارد و از لحاظ استواری و استحکام و حماسه آفرینی والاتر و بالاتر است، به علاوه این امت کتابی آسمانی خود را همواره حفظ کرده و تحریفی در آن راه نیافته است و آن را مانند کتاب های قبلی به بازی نگرفته اند و هنوزهم سیرۀ پیامبر و الگوی حسنۀ او را پیش رو دارند. بنابراین، دعوت به حقیقت دین بسیار آسان، تجدید ممکن و دل ها آماده و اخگر ایمان سریع افروز و فاصلۀ میان صورت و حقیقت اندک است و تنها کافی است آن ها را به تجدید ایمان و بازگشت به دین و سیراب شدن از روح و آراسته شدن به حقیقت آن، دعوت کنند.
از ظهور حقیقت اسلام در این عصر ناامید نیستم و این را که زمان دگرگون شده و مسلمانان از روح اسلام کاملاً دور افتاده اند و دیگر به حقیقت اسلام و غلبۀ دوبارۀ آن امید نیست، قبول ندارم. اگر به پشت سر خود بنگرید می بینید که ریشه ی حقیقت اسلام در فجر تاریخ پا برجا و منتشرند و این حقیقت هرچند هم فرو نشسته باشد، شعله ور شده و اگر پنهان شده باشد، دوباره نمایان گشته است، هربار هم که حقیقت اسلام ظهور کرده و در ناحیه ای از نواحی جهان اسلام یا عصری از اعصار تاریخ اسلامی تجلی یافته است، غالب و موفق شده و تجارب و قیاس و تقدیر مردم دروغ از آب درآمده اند، دور نیست روزی که احوال و امور ما گذشتۀ طلایی خویش را باز یابند و همان نسیم های قرن اول بر دل های مردم بوزد، اگر حقیقت اسلام در این عصر ظهور نماید و در میان جماعتی نمایان گردد، می تواند هر گردنه ای را هموار و هر قدرتی را درهم بشکند و از ایمان و شجاعت و ایثار صحنه ای شگرفی بیافریند که مردم نتوانند به تعلیل یا علت تراشی برای آن برخیزند، چنانکه از تعلیل حوادث فتح اسلامی و اخبار قرن اول عاجز ماندند.

منبع: بازگشت به اسلاماز ابوالحسن علی الحسنی الندوی


(۱) آن را جمله با اندکی تفاوت در انجیل متی موجود است: «شما نمک جهان هستید که آن را خوشمزه می کنید، ولی اگر طعم خودتان را از دست بدهید وضع جهان چه خواهد شد؟ شما را بیرون می اندازند چون مصرفی ندارید؛ مردم روی شما پا می گذارند» (انجیل عیسی مسیح. ترجمۀ تفسیری عهد جدید. چاپ اول ۱۳۵۷، صفحه ۶). (مترجم)

 • چه قوم سرفرازی بودیم آنگاه که خالد بن ولید رضی الله عنه سرلشکر مجاهدین اسلام نامه یی به متن ذیل به کسری فرستاد و اورا به لرزه در انداخت:
  ” أسلم تسلم وإلا جئتك برجال يصرون على الموت كما تصرون أنتم على الحياة “
  … فلما قرأ كسرى الرسالة ، أرسل إلى ملك الصين يطلب منه المدد وَ النجدة !
  فرد عليه ملك الصين قائلا : ” يَا کسرى لا قِبَل لي بقوم لو أرادوا خلع الجبال لَـ خلعوها”
  ترجمه:اسلام بیاور تا سلامت بمانی،درغیر آن با مردانی بسویت می آیم که همانگونه که شما حریص به زندگی هستید آنها به مرگ حریص هستند…
  زمانیکه کسرا این نامه را خواند از حاکم چین کمک خواست ولی او در جوابش گفت:مرا با گروهی مقابل نساز که اگر قصد کوه ها را بکنند بدون شک آن هارا از ریشه در خواهند آورد…

 


نوشته شده توسط:faezin - 217 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها: