صحابه کسانی اند که الله ایمان آنها را بر لوحه قلب شان نوشته است.

دسته: صحابه و اهل بیت , مقالات اسلامی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷
صحابه کسانی اند که الله ایمان آنها را بر لوحه قلب شان نوشته است


لَا تَجِدُ قَوْماً یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ یُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ کَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ أُوْلَئِکَ کَتَبَ فِی قُلُوبِهِمُ الْإِیمَانَ وَأَیَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ وَیُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُوْلَئِکَ حِزْبُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ [المجادله : ۲۲]

شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان حفظه الله در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۱۳ شهریور ماه۹۴) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیه ۲۲ سوره مجادله به موضوع آیه پرداخت و افزود:در سوره مجادله قبلا عرض شد که برای منافقین بر گستاخی و بی ادبی آنان نسبت به رسول الله صلی الله علیه و سلم و صحابه زجر آمده است.

قرآن عظیم الشان اصولاً هنگامی که بیان اوصاف یک فرقه باطل و بد را می کند در مقابل آنها اوصاف اهل حق صدق و راستی را بیان می فرماید. ما قبل این آیه اوصاف منافقین و انسان های دوچهره بود و الان اوصاف صادقین و اهل حق بیان می شود.
هر چیزی با ضد خود شناخته می شود ، مومن و موحد راستین ضد دوچهره ای در منافق است و مقابل اوصاف منافقین اوصاف صحابه است.
آنهایی که باطنشان چیز دیگر و ظاهرشان چیز دیگر بود ؛ به ظاهر می گفتند سلام بر تو ای پیغمبر ، ولی لفظ سلام را سام یعنی (موت) بر زبانشان می آوردند.
منافقین پیغمبر صلی الله علیه و سلم را سام علیک می گفتند ، یک روز ام المومنین عایشه صدیقه رضی الله عنها ناراحت شد و در جواب گفت: (وعلیکم السام و لعنه الله و غضب الله علیکم) بر شما باد موت ، عذاب و نفرین خدا ، حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم از آنجا که دارای مکارم اخلاق بود فرمود: حضرت عایشه تو بیشتر به آنها گفتی ، آنها که گفتند: سام علیک ؛ تو می فرمودی: وعلیکم.
پیغمبر به دشمنان و گستاخان هم زیادتی را نمی گفت ، با اینکه با گوش خود می شنوید که آنها اینطور می گفتند ولی تحمل می نمود و چهره اش تغییر نمی کرد. لذا اگر کسی به شما بد گفت شما صبر نمائید.
برادران حضرت یوسف علیهم الصلاه و السلام به او گفتند : اگر این بنیامین دزدی کرده ، قبلا هم برادری داشته که دزدی می کرده است. یوسف به گوش می شنود اما در دل خود گفت: شما یوسف را دزد می گویید اما خود شما یوسف را در چاه انداختید و به کاروان مصر فروختید آنگاه گفتید که او را گرگ خورده است. لذا حضرت یوسف چون برادرانش نزد او مهمان بودند صبر نمود.
مردان حق و راستین زخم زبان دشمنان را تحمل می کردند و پاسخ نمی دادند ، انتقام نمی گرفتند.
امروز قوم ما می گوید که فلان به من طعنه زد و او را کشتم ، یعنی فلانی من را شگام زد و من او را به قتل رساندم. برای یک طعنه بلند می شود و خون ناحق یک مسلمان را می ریزد. کجاست تحمل ، صبر و واقعیت بینی ما؟ پس ما خیلی از حقایق و روح اسلام فاصله داریم.
با اسلام خود را نزدیک کنید و صفات اسلامی را در زندگی خود بیاورید. برای طعنه و حرف مردم دست به قتل ناحق نزنید.
(لَا تَجِدُ قَوْماً یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ) نمی بینید قومی را مانند صحابه که به وحدانیت الله تعالی و روز آخر ایمان دارند ، (خداوند ابتدا و انتهای ایمانیات صحابه را به طور اجمال بیان می کند.) ابتدای ایمانیات ایمان به الله تعالی و انتهای آن ایمان به روز قیامت و معاد است.
(یُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ) اینکه دوست داشته باشند و محبت کنند با کسی که با الله و رسول دشمنی و عداوت دارند ، با کسانی که دشمن الله ، دین و رسول الله هستند با آنها هرگز دوستی نمی کنند.
(وَلَوْ کَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ) اگرچه دشمن دین الله ، رسول ، پدر ، فرزند ، برادر یا قوم آنها باشد.
(أُوْلَئِکَ کَتَبَ فِی قُلُوبِهِمُ الْإِیمَانَ) اینها کسانی هستند که رب العالمین ایمان آنها را بر لوحه قلب شان نوشته است.
(وَأَیَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ) الله تعالی امداد کرده است آنها را با فیض و رحمتی که از جانب اوست و بر قلب آنها مهر ایمان را زده است.
صحابه با دشمنان الله و رسول دوستی نمی کنند اگرچه پدر ، فرزند ، برادر و قوم آنها باشد. لذا یه ذره بیاید ایمان خود را با ایمان صحابه برگردانید. نمونه آنها را در بدر ، احد و … ببینید، قریش مکه می آمدند به جنگ صحابه با اینکه خویشاوند ، پدر ، فرزند و برادر آنها بودند و در میدان بدر ۷۰ نفر از آنها توسط صحابه ، مهاجرین و انصار کشته شدند که بعضی از آنها پدران ، فرزندان ، برادر و قوم شان بودند.
(وَیُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ) الله تعالی می فرماید: فردای قیامت آنها را برای همیشه در بهشت داخل می کنم. من از آنها راضی شده ام و آنها هم از من راضی هستند.
(أُوْلَئِکَ حِزْبُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ) اینها لشکر و حزب خداوند هستندکه در دنیا و آخرت در رستگاری کامل اند.
خداوند در قلب صحابه ایمان را نوشته است. تمام مهاجرین ، انصار ، صحابه ، خلفای راشدین ، اهل بدر ، احد ، تبوک ، قبل و بعد فتح مکه و آنهایی که با پیغمبر آخرین حج را انجام دادند و پشت سر رسول الله نماز خواندند و جهاد کردند و در راه اسلام شمشیر زدند ، تمام آنها را الله تعالی می فرماید در لوحه قلب شان ایمان را نوشته ام.
الله تعالی می فرماید: صحابه کسانی بودند که کلمه (لااله الاالله) را لازمه آنها گردانده بودم و حق دار ، اهل کلمه (لااله الاالله) بودند و تا زنده اند این کلمه از آنها جدا نمی شود تا موت و آخرین لحظه زندگی با (لااله الاالله) هستند. در برزخ ،حشر ، پل صراط و تا داخله جنت با (لااله الاالله) هستند.
سخنان دردمندانه:
مولانا محمد عثمان در بخش آخر سخنان خود به توهین و اهانت هایی که نسبت به صحابه و حضرت عایشه رضی الله عنها توسط رسانه ها و شبکه ها صورت گرفته اشاره داشت و افزود: عده ای انسان کوردل در رسانه ها و شبکه ها اظهار و یادگویی کرده و کلمه ناپاک بر زبان خود آوردند که حضرت معاویه و حضرت سفیان مسلمان نبوده و ام المومنین عایشه صدیقه جهنمی است ، لذا اینها انسان های کوردل که ضمیر آنها مسخ شده هستند و همین است علامت مسخ شدن و دلیل بی دینی شان که جماعت قدسی ، جنتی و حزب الله و جماعتی که قرآن ایمان ، پاکی و صداقت آنها را شهادت می دهد توهین و اهانت می کنند. در سوره حدید الله تعالی می فرماید: (لَا یَسْتَوِی مِنکُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُوْلَئِکَ أَعْظَمُ دَرَجَهً مِّنَ الَّذِینَ أَنفَقُوا مِن بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَکُلّاً وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى) تمام را من وعده بهشت داده ام آنهایی که قبل از فتح مکه ایمان آوردند و انفاق ، جهاد کردند و آنهایی که بعد از فتح مکه ایمان آوردند و انفاق ، جهاد کردند همه را به بهشت می برم. (تکبیر)
حضرت ابوسفیان ، معاویه ، خالد ، عمر بن عاص و ام المومنین عایشه صدیقه و جمیع صحابه ، مهاجرین و انصار همه بهشتی هستند. (تکبیر)
شیخ التفسیر در ادامه سخنان خود خطاب به آن اهانت کنندگان: بدان ای انسانی که ضمیرت مسخ شده این علامت و نشانه جهنمی تو است که تو اهل جنت و جنتی ها را توهین می کنی ،کسانی را که خدا اعلان رضایت کرده است ؛ تو از قلب آنها خبر داری یا خدا ؟ تو از کجا می آوری که در دل آنها ایمان نبوده؟ قرآن می فرماید: (وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ) من اینها را (تمام صحابه) وعده بهشت می دهم با وجودیکه قلب آنها را می دانم که چیست. مالک بهشت الله است تو نیستی ای انسان کوردل ، بهشت مال الله است و اوست که علم ظاهر ، باطن را دارد و قلب ، ضمیر را می داند.
قرآن در سوره بقره فرموده : هر کسی که به صحابه توهین کند الله تعالی پاسخ آنها را می دهد.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین

 


نوشته شده توسط:faezin - 219 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:
دیدگاه ها