نقش وبلاگها و نويسندگان وبلاگ در دعوت اسلامي

دسته: باشگاه اندیشه , مقالات اسلامی
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

 

بسم الله الرحمن الرحيم
خوشبختانه در دنياي امروز با گسترش امکانات و پيشرفت علوم، روشهاي دعوت و تبليغ دين نيز گسترش يافته و به نظر مي رسد که هر مسلمان متعهدي مي تواند با بکار بردن يکي از اين امکانات، دين و پيام توحيدي آن را به انسانها برساند، يا ديگر مسلمانان را تذکر دهد.
يکي از اين امکانات با ارزش همان دنياي مجازي يا اينترنت مي باشد، که امروزه بسياري از جوانان ما به اين محيط مجازي دسترسي دارند، از اين رو فرصت خوبي است تا جوانان متعهد براي دعوت و تبليغ دين و توحيد و نفي خرافات و شرک و مبارزه با بدعتهاي رايج در بين مسلمانان، از اين ابزار مفيد استفاده کنند، و انشاءالله اگر نيت خالصانه اي در اين راه وجود داشته باشد، از اجر و پاداش بي نصيب نخواهد ماند.
بنابراين راه اندازي يک وبلاگ که هزينه اي جز صرف وقت دربر ندارد، مي تواند براي آن دسته از جواناني که فرصت و امکانات بزرگتري ندارند، ايده و فکر خوبي باشد تا بتوانند به اندازه توانايي خويش در اين راه وقت صرف کنند و به ترويج و نشر توحيد و مبارزه با شبهات ديني و ملحدين بپردازند، و علاوه بر آن، توشه اي براي آخرت خويش ذخيره کنند.
ما اکنون شاهد اين امر هستيم و وبلاگهاي بسياري را در اين راستا مشاهده مي کنيم که بعضي از آنها به موفقيتهاي چشم گيري رسيده اند، و گاهي سود و منفعت آن وبلاگهاً از بسياري سايتها يا حتي کانالها نيز، بيشتر است!

با وجود اين، لازم است که چندين نکته مهم را متذکر شد، تا با در نظر گرفتن اين نکات در مسير راه دچار انحراف نشويد:
۱ – نويسندگان وبلاگهاي ديني بايد مراقب باشند مطالبي که منتشر مي کنند، مطالبي صحيح و سالم و بر اساس منهج اهل سنت و جماعت باشد، تا مبادا نشر مطالب نادرست باعث مسمويت اذهان مخاطبان شود و به جاي آنکه موجب روشنگري و هدايت ديگران شود، سبب انحراف مخاطبان شود، پس لازمست که در انتخاب موضوعات و نوشتن مطالب نهايت دقت و حوصله را بکار بست.
۲ – لازمه رعايت نکته اول اينست که نويسنده وبلاگ از علم کافي برخوردار باشد. اگر صاحب وبلاگ خودش مقاله مي نويسد و مطالب نوشته شده خود را منتشر مي کند، بايد علم کافي داشته و عقيده صحيح را آموخته باشد، وگرنه اگر علم کافي نداشته باشد يا عقيده درست و صحيح را نداند، آن وقت ممکن است با نوشتن مقالات اشتباه، ديگران را نيز به سوي اشتباه عقيدتي سوق دهد.
اگر از مقالات سايتهاي ديگر استفاده مي کند، لازمست تا مطالب و مقالات وبلاگش را از سايتهايي با عقايد سالم و منهج درست تهيه کند. متاسفانه بيشتر وبلاگها مطالبي را منتشر مي کنند که بر خلاف منهج اهل سنت و جماعت است و اکثرا از سايتها يا وبلاگهاي ديگر اخذ کرده اند و بدون آنکه مطالب آنرا سبک و سنگين کنند و تعهد ديني خود را لحاظ کنند، آنها را در وبلاگ خود منتشر مي کنند. اين يا بخاطر آنست که او عقيده صحيح را نياموخته و به نظر خودش آن مقاله درست است يا به خاطر عدم تعهد وي نسبت به نشر عقيده صحيح است.
در اين صورت وبلاگ او به مکاني براي ترويج بدعت و گمراهي تبديل خواهد شد.

۳ – نکته بعد اينکه: نبايد وبلاگها را مکاني براي مجادله تبديل نمود، زيرا هيچ خيري در مجادله نيست، بلکه مايه شر است! چنانکه پيامبر صلي الله عليه وسلم مي فرمايند: «من طلب العلم؛ ليجاري به العلماء، أو ليماري به السفهاء، أو يصرف به وجوه الناس إليه؛ أدخله الله النار». ترمذي (۲۶۵۴) و ألباني آنرا در «صحيح الترمذي» (۲۶۵۴) به مجموع طرق حسن دانسته است.
يعني: كسي كه علم بياموزد تا با آن با علما مناقشه كند يا بر افراد ساده و سفيه بتازد، يا آنرا وسيله جلب نظر مردم به خويش قرار دهد، خداي تعالي او را به آتش دوزخ داخل مي كند.
هيثم بن جميل گويد: «قلت لمالك رحمه الله يا أبا عبد الله الرجل يكون عالماً بالسنن يجادل عنها؟ قال: لا، ولكن يخبر بالسنة فإن قبلت منه وإلا سكت» “جامع العلوم والحكم” (ص: ۱۰۲).
يعني: «به مالک بن انس رحمه الله گفتم: اي ابا عبدالله اگر مردي به سنت آگاه باشد بوسيله آن با مردم مجادله مي کند؟ فرمود: خير، بلکه سنت را به مردم مي رساند، اگر قبول کرد چه بهتر وگرنه ساکت شود».
و عبدالله بن وهب فرمود: «سمعت مالكاً رحمه الله يقول: المراء في العلم يقسي القلب، ويورث الضغن» “جامع العلوم والحكم” (ص: ۱۰۲).
يعني: «شنيدم که امام مالک رحمه الله مي فرمود: مجادله در علم موجب قساوت قلب و ايجاد کينه مي شود».
بنابراين شايسته است که نويسندگان وبلاگ وقت و انرژي خود را صرف نوشتن يا يافتن مطالب صحيح و سالم کنند، و اگر کساني سوالاتي داشتند در حد توان خود پاسخ دهند و اگر نتوانستند بهترين کار همان سکوت است، و نبايد وبلاگ را محلي براي مجادله نمود چرا که اين کار خير را مي برد و شر را جايگزين مي کند.

۴ – گاهي بعضي از مخاطبان مطالبي را در قسمت نظرات مي نويسند که يا نادرست است يا موجب انحراف ديگران مي شود؛ با وجود اين صاحب وبلاگ آن نظرات را حذف نمي کند و مي گذارد تا آن سخنان زشت يا باطل همچنان در قسمت نظراتش باقي بماند!
يا متاسفانه آدرس بعضي از سايتها و وبلاگهاي منحرف را – که حتي ادعاي اهل سنت بودن را هم مي کنند- در وبلاگش لينک مي کنند که در اين صورت وبلاگش دروازه اي براي ورود مخاطبين به آن سايتهاي منحرف مي شود، و اين يعني همکاري با باطل و بدعت، و قطعا کسي که در ترويج باطل کمک کند او نيز سهمي از آن گناه خواهد داشت.
خداي متعال مي فرمايد: «وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ» (مائده ۲). يعني: (هرگز) در راه گناه و تعدّى همکارى ننماييد! و از (مخالفت فرمان) خدا بپرهيزيد که مجازات خدا شديد است!
يا گاهي ديده شده است که در بعضي از وبلاگها، موسيقي يا تصاوير موجودات زنده گذاشته مي شود، درحاليکه شريعت اسلام موسيقي و تصاوير موجودات ذي روح را حرام کرده است.
پس تنها ساختن يک وبلاگ موجب دعوت و تبليغ صحيح و پاداش نيست، بلکه نحوه اداره وبلاگ تعيين کننده است؛ چه بسا کسي نيتي صادقانه داشته باشد و به قصد اجر و ثواب در اين راه گام بر دارد، اما جز شر و گناه چيزي نصيبش نخواهد شد!
اميد است با در نظر گرفتن اين نکات مهم، وبلاگ را محلي براي نشر اسلام و توحيد و نفي خرافات و بدعتها تبديل نمود، و ضمن آن توشه ي مناسبي براي آخرت خويش مهيا ساخت، هرکس در حد توانش ..

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين
سايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت


نوشته شده توسط:faezin - 219 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها