پدر مشغول … و مادر سرگردان بازار!

دسته: اخلاق و تربیت , باشگاه اندیشه
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

بسم الله الرحمن الرحيم
پدر مشغول … و مادر سرگردان بازار!

مسئوليت تربيت فرزندان با وجود اينکه از اهميت بالايي برخوردار است ولي امروزه والدين اهميت چنداني به آن نمي دهند بلکه متاسفانه آنرا در ته ليست کارها ي خود قرار داده اند و به آن بهايي نمي دهند اگر فرصتي پيش آمد شايد چند دقيقه اي فکر و وقت گرانبهاي خود را به فرزندان و تربيت آنها اختصاص دهند و اگر نه ….
پدر مشغول است …. خسته در پي بدست آوردن لقمه ناني و غالبا طمع او را وا ميدارد که در بدست آوردن هر چه بيشتر مال دنيا خود را خسته و از پاي در آورد. اما مادر …. به بهانه خريدخانه راهي بازار و يا جهت تهيه لباسهاي مد روز با خياط محل وقت دارد و يا براي خبردار شدن از آخرين مدل گريم سر و صورت در صف آرايشگاه بسر مي برد.
هيچ يک از آندو فرصتي براي فکر کردن در مورد جگر گوشه خود ندارند و بغير از محيا ساختن خوراک و پوشاک ديگر برنامه اي براي او وجود ندارد.
گاهي فرزند خانه به خود فکر مي کند و مي گويد فرق من با طوطي و قناري که در خانه داريم چيست؟
آن کودک مسکين امانتي است گم شده و انساني است رها شده در بادها و طوفانهاي زمانه که او را در هم … مي کوبد و هوا وهوس او را درو مي سازد و رها شده تا اينکه افکارهاي منحرف و شيطاني بر او غلبه کنند.
گاهي بر دامان خدمتکار خانه است و گاهي بر لب خيابانها پرسه مي زند و در مسير خود با الگوهاي بد و زشت و تاريک دست و پنجه نرم مي کند.
اين نوجوان مسلمان وقتي که نداي الله اکبر را مي شنود هيچ احساسي در خود نمي بيند و اين ندا براي او غريب و نا آشناست ياد ندارد براي نماز سرخود را بالا آورده باشد و پاهاي او براي رفتن به طرف درب مسجد حرکت کرده باشد.

(۱/۱)


نمازگذاران محل خود را نمي بيند مگر در روز جمعه و شايد هم روز عيد واگر هم خيلي خوش فکر باشيم و بگوييم بعضي از روزهاي رمضان مسجد را مي شناسد. اما قرائت و حفظ قرآن و فهميدن مسايل حلال و حرام! ابدا فکرش هم نکن الا من رحم الله.
خيلي از دوستان با من مخالف هستند و مي گويند تو بد بين هستي ….
اما کسي که خوب دقت کند و مسئله را مورد مطالعه قرار دهد به واقع امر پي خواهد برد.
خواننده محترم برادر و خواهر عزيزم: اکنون نمومنه هايي از واقعيتهاي جامعه را برايت بازگو مي کنم تا ببيني که اين امانت گرانبها در چه جايگاهي قرار دارد و سهل انگاري ما پدر و مادر تا چه حدي است؟
مثال اول:
چند نفر نوجوان شرکت کننده در نماز جماعت مساجد داريم؟
انسان وقتي به اين مسئله فکر مي کند ترس بر او مستولي مي شود به الله قسم انگار ما در حال حاضر امتي هستيم که کودک و نوجوان نداريم و آينده اي نخواهيم داشت. کجاست دستور پيامبر که مي گويد کودکان خود را در سن ۷ سالگي به نماز امر کنيد.
مثال دوم:
چند درصد از مردم جامعه ما به تربيت فرزندان خود اهميت مي دهند و اگر هم در صدي باشند مي خواهند جگر گوشه هايشان، طبق فرهنگ غرب و شرق تربيت نمايند و فرهنگ اسلامي در نظر آنها يک شي غول آسا و قديمي و براي عهد بوق مي دانند و غافل از اينکه فرهنگ اسلامي از طرف سازنده و آفريننده او براي راهنمايي و درست زندگي کردن و در خور تمام زمانه ها است و تا قيامت از تاريخ آن نمي گذرد و در رده خواهد ماند.
اگر احيانا کتابي در مورد تربيت اسلامي فرزندان ببينند فورا قيمت آن براي آنها خيلي بالا جلوه گر مي شود در حالي چند ريالي بيشتر نيست! و در امر تربيت فرزند با سليقه شخصي خود عمل مي کند و حساسيتي برايش ايجاد نمي شود.

(۱/۲)


اين را سخت نمي گيريم، بياييد در کيفيت برخورد اين پدر و مادر در مسايل ديگر دقت کنيم براي مثال اگر آقا يا خانم اهل اقتصاد و بازار باشند بمحض اينکه کتاب و يا مجله اي در موضوع مورد علاقه خود ببينند با هر قيمتي که شده آنرا تهيه مي کنند و مبلغ هنگفتي را براي اشتراک اين نوع مجلات و روزنامه ها ي اختصاصي پرداخت مي کنند. در جلسات و کنفرانسها و سخنرانيها اقتصادي شرکت دارند و اخبارها و اعلانات تجاري و بورس را پي گير مي شوند و همچنين اخبارهاي راديويي و تلويزيوني را از دست نمي دهند و ….
چند خانواده سراغ داري کتابي در مورد تربيت اسلامي کودکان داشته باشند حال اگر هم داشته باشند چند نفر آنها از اين کتاب استفاده مي کنند و براي دکور کتابخانه خود استفاده نمي کنند! و …
مثال سوم:
پدر، وقت گرانقدر خود را براي ساخت منزل و آپارتمان صرف مي نمايد و در آفتاب سوزان و سرماي شديد و برف و بوران مي ايستد و دقت مي کند کنترل مي کند مراقبت شديد و پي گيري دارد … کم مي کند … زياد مي کند …. تا اينکه نکنه عيبي به ساختمان وارد آيد … استاندارد خود را از دست بدهد و يا …
مسکين فراموش کرده که فردا چه کسي مي خواهد در اين خانه زندگي کند؟!
اي پدر مهربان و مادر دلسوز:
در روزي بسيار بزرگ و سخت، مورد سئوال و بازخواست قرار خواهي گرفت! از امانتي که در دستهاي تو بوده چرا آنرا ضايع ساختي؟! چرا سهل انگاري نموده اي؟!
بدان که اين فرزندان، آگر آنها را ضايع ساختي: فرمانبردار امروز تو و دشمنان فرداي تو! و آگر آنها را حفظ نمودي و امانت داري کردي تاجي براي سر تو خواهند بود!
رسول الله صلي الله عليه وسلم مي فرمايد: (همه شما مسئول هستيد، مسئول افراد تحت تکفل خود، امام و رهبر مسئول مردم تحت رهبريت و امامت خود، مرد مسئول اهل و خانواده خودش، زن مسئول شوهر و خانه او، و همه جوابگوي مسئوليت خود خواهند بود.)

(۱/۳)


انس رضي الله عنه مي گويند (همانا الله از هر مسئولي در مورد مسئوليتش سئوال خواهد گرفت که آيا آنرا حفظ نموده و يا اينکه ضايع ساخته است؟)
چنانکه جگر گوشه هاي خود را از آتش دنيا و گرمايش و سختي ها و گرفتاريهاي روزگار حفظ مي کني بر تو واجب است گفتار الله جل جلاله که مي فرمايد (اي کساني که ايمان آورده ايد جانهاي خود و خانواده خود را از آتش جهنم حفظ کنيد آتشي که هيزم آن مردم و سنگهاست.)
از الله خواهانيم که فرزندانمان را نور چشم مسلمانان قرار دهد و آنها را صالح و مصلح گرداند و از گزند وشر شيطانهاي انس و جن محافظت نمايد و خادمين دين اسلام و مسلمين قرار دهد. آمين يا رب العالمين

تهيه كننده: عبدالملک القاسم


نوشته شده توسط:faezin - 219 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها